Konferencja "Nadzieja w rodzinie" dot. rodziny oraz kryzysów emocjonalnych dzieci i młodzieży. 17 czerwca 2023

Konferencja "Nadzieja w rodzinie" dot. rodziny oraz kryzysów emocjonalnych dzieci i młodzieży. 17 czerwca 2023

Drodzy Małżonkowie, Rodzice, Doradcy, Asystenci oraz Absolwenci Studium Życia Rodzinnego!

Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego serdecznie zapraszają na Konferencję NADZIEJA W RODZINIE, która odbędzie się 17 czerwca 2023 r. w Auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12a.

Poruszane tematy (szczegółowy program poniżej) dotyczyć będą relacji w małżeństwie i rodzinie, problemów wychowawczych a dokładnie kryzysów emocjonalnych dzieci, ich rozpoznawania i sposobów udzielania pomocy.

W 2022 r. padł rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży. Odnotowano ich ponad dwa tysiące. To wzrost o 150 proc. w stosunku do danych z 2020 r. Te dwa tysiące prób to dramatyczne historie w szkołach, złamane serca rodziców i dwa tysiące osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że pomoc nie została udzielona na czas, że nie rozpoznano pierwszych objawów kryzysu emocjonalnego. Dzieci i nastolatki nie mają jeszcze wypracowanych kompetencji do radzenia sobie w kryzysowych momentach. Dlatego dorośli, rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele, ale również osoby sprawujące władzę, powinny być stabilnym i empatycznym wsparciem, które ułatwi młodym ludziom trudny okres dorastania.

Dlatego organizujemy Konferencję z udziałem suicydologów, socjologów i księży, którzy podzielą się wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi rozpoznawania kryzysów emocjonalnych oraz sygnałów świadczących o zagrożeniu samobójczym, jak i sposobami udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej dziecku. Prelegenci ukażą także wartość małżeństwa i rodziny w wychowaniu i przygotowaniu młodego człowieka do bezpiecznego i szczęśliwego życia.

Zapraszamy Was oraz Waszych bliskich, znajomych. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Wstęp jest wolny i miejsc mnóstwo, a tematy bardzo ważne!

Program:

10.00 Rozpoczęcie

10.10 Wartość małżeństwa - małżeństwo fundamentem rodziny. – ks. dr Jacek KOTOWSKI, diecezjalny duszpasterz rodzin,

10.40 Dylematy współczesnej rodziny w kontekście wychowawczym. – prof. ucz. dr hab. Jolanta ŁODZIŃSKA, prodziekan ds. studenckich i administracji WSE, kierownik Katedry socjologii zdrowia i pracy socjalnej UKSW,

11.10 Przerwa kawowa,

11.30 Kryzys emocjonalny - z czym mierzy się dziecko i jego rodzice. – Lucyna KICIŃSKA, koordynatorka strefy pomocy na platformie pomocowo-edukacyjnej Życie warte jest rozmowy,

12.00 Samouszkodzenia - co rodzice powinni o nich wiedzieć. – Jolanta PALMA, specjalistka na platformie pomocowo-edukacyjnej Życie warte jest rozmowy,

12.30 Budowanie więzi rodzinnych w Biblii. – ks. dr Zbigniew SKUZA, biblista, prorektor WSD w Łomży,

13.00 Zakończenie.