III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w Ogrodach Biskupich

III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w Ogrodach Biskupich

Łomżyńskie ogrody biskupie od strony ulicy Giełczyńskiej rozbrzmiały w środę śpiewem i muzyką, śmiechem i gwarem rozmów. Tradycję zapraszania babć i dziadków z wnuczkami w imieniny Anny i Joachima, rodziców Maryi, którzy w ewangelicznych apokryfach byli dziadkami Jezusa, rozpoczął biskup Stanisław Stefanek (1936-2020), zaś kontynuuje biskup Janusz Stepnowski. Z zaproszenia do spotkania, zabawy i radości w słoneczną środę skorzystało przez dwie godziny około 300 osób.

Dwaj muzykalni księża: Grzegorz Kierski i Adam Ulatowski prowadzili konferansjerkę i zachęcali spory tłum dzieci do wspólnego śpiewania nowoczesnych piosenek religijnych. Mieli w repertuarze święta dużo rozmaitych animacji wokalnych i ruchowych, wprawiających w radosny nastrój dzieci i głównie babcie, bo dziadków było jak na lekarstwo. Organizatorzy przygotowali wodę mineralną - każdy mógł spróbować, stojąc w miejscu przed gankiem pałacu Biskupiego, spacerując pomiędzy drzewami lub odpoczywając w cieniu na leżakach. 13-letnia Wiktoria Szymborska i 14-letni Dawid Kaczyński z rodzeństwem rozdali gościom starszym i młodszym aż... 500 pączków.

Biskup Janusz obdarowywał dzieci kolorowymi balonikami, a uśmiechnięte babcie i onieśmielonych dziadków – elegancko wydrukowanym orędziem papieża Franciszka na III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych z mottem z Ewangelii św. Łukasza: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50). Biskup Janusz przemówił do uczestników z dwóch kontynentów, co najmniej 5 krajów: Polski, Anglii, Irlandii, Francji i USA. Wskazał babciom i dziadkom kilka zadań w relacjach z młodszym pokoleniem: przekazać mądrość życiową z osobistego doświadczenia, nauczyć historii rodziny oraz miejsca, skąd się wywodzą wnuczkowie i ich rodzice, oraz wprowadzać w świat wiary i modlitwy.

 

Tekst źródło: 4lomza.pl