Sanktuarium Świętej Rodziny

Sanktuarium Świętej Rodziny

Ksiądz Biskup Ordynariusz tworząc to sanktuarium pragnie przede wszystkim rozwijać kult Świętej Rodziny, stawiać Ją jako wzór dla współczesnych rodzin, by przez jej wstawiennictwo wypraszać potrzebne łaski w wielu obszarach życia małżeńskiego i rodzinnego.

Z wielką radością przyjęliśmy decyzję ks. biskupa. To dla naszej parafii wielkie wyróżnienie, a także historyczny moment w naszej wspólnej, parafialnej drodze do świętości. Czujemy, że Bóg błogosławi naszym modlitwom i działaniom w kierunku rodziny i małżeństwa. Odkrywamy wstawiennictwo Matki Najświętszej i św. Józefa przez wszystkie lata istnienia parafii.
Jako wspólnota parafialna w sposób szczególny odczuliśmy orędownictwo Św. Józefa podczas wyboru miejsca na budowę tej świątyni. Gdy po półrocznych staraniach o miejsce na kościół, okazało się, że w tym miejscu nie będzie można pobudować kościoła, udaliśmy się o pomoc do św. Józefa. Po nowennie i pokucie podjętej przez wielu parafian, nie trzeba było długo czekać. Niebawem znalazło się nowe miejsce. Kiedy przez notariusza została ustalony dzień podpisania dokumentów i był nim 19 marca, wtedy wszyscy uświadomiliśmy sobie, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, a św. Józef – opiekun Świętej Rodziny stał się patronem naszej parafii, a szczególnie rodzin i małżeństw. Od tego momentu bardzo wzrosła cześć do św. Józefa i rozwinął się kult Świętej Rodziny
– powiedział ks. kan. Kazimierz Wądołowski, proboszcz parafii.

Parafia silna rodziną, rodzina silna modlitwą
Parafialne duszpasterstwo, choć obejmuje swoim oddziaływaniem wszystkich wiernych, to szczególną uwagę skupia na rodzinie. Oprócz tradycyjnych nabożeństw do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czy litanii do św. Józefa, parafianie modlą się regularnie w intencji małżeństw, rodzin i tych, którzy przygotowują się do zawarcia Sakramentu Małżeństwa, a także w intencji tych, którzy przeżywają kryzysy.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca licznie gromadzą się małżeństwa przed Najświętszym Sakramentem na modlitwie w intencji wszystkich małżonków, w trzecią niedzielę miesiąca jest odprawiana Msza św. i nabożeństwo w intencji małżeństw obchodzących w danym miesiącu swój jubileusz, w pierwszą niedzielę (co kwartał) odprawiana jest Msza św. i nabożeństwo w intencji małżeństw oczekujących na narodziny dziecka poczętego. W trzecią niedzielę maja od wielu lat gościmy diecezjalną pielgrzymkę małżeństw oczekujących na narodziny dziecka poczętego; w kolejną pierwszą niedzielę, co kwartał, odprawiana jest Msza św. i nabożeństwo w intencji małżeństw pragnących potomstwa; w kolejną pierwszą niedzielę, co trzeci miesiąc, odprawiana jest Msza św. i nabożeństwo w intencji małżeństw zagrożonych rozpadem; każdego 22 dnia miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Św. Rity w intencji spraw trudnych i beznadziejnych; w każdą pierwszą niedzielę, o godz. 15.00 odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Msza Św. w intencjach powierzanych przez ludzi – wylicza nabożeństwa ks. proboszcz.

W rozmowie ks. Kazimierz Wądołowski podkreśla, iż we wszystkich intencjach, w których modli się parafia, niezwykłym wsparciem jest orędownictwo świętych i błogosławionych, których relikwie czczone są w parafii. Są to patronowie rodzin i małżeństw, a także święci “od Bożego Miłosierdzia”.

Odprawiane nabożeństwa i Msze św. gromadzą zarówno parafian, ale także wiernych z innych parafii i diecezji, ponieważ znajdujemy się na pograniczu diecezji łomżyńskiej, płockiej i warszawsko-praskiej.

W dzisiejszych czasach, gdy są tak słabe małżeństwa i rodziny, ludzie szukają pomocy i wzorców, i widzą je coraz bardziej w Świętej Rodzinie – zauważa ks. Wądołowski.

Oprócz udziału w różnorodnych nabożeństwach wiele małżeństw zaangażowanych jest w życie parafii, pogłębiając swoją duchowość małżeńską w Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Ruchu Domowego Kościoła, w którym obecnie jest 11 kręgów małżeńskich, służby liturgicznej dorosłych, scholi dorosłych parafialnego chóru. Ponadto swoją duchowość małżeńską mają możliwość pogłębiać podczas wakacyjnych rekolekcji Domowego Kościoła, obozów żeglarskich, spływów kajakowych, różnego rodzaju pielgrzymek czy zorganizowanych małżeńskich randek. Cały rok czynna jest poradnia rodzinna w której przyjmują psycholodzy, pedagog i terapeuta od uzależnień.

Parafia pw. Świętej Rodziny została erygowana 1 grudnia 2001 roku przez Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Jest trzecią, najmłodszą wyszkowską parafią. Swoim terenem obejmuje część Wyszkowa, a także kilka okolicznych wsi.

Drugim aspektem powołania Sanktuarium jest promocja rodziny i małżeństwa i pomoc w różnych dziedzinach życia: psychologicznym, duszpasterskim, zdrowotnym, materialnym, można by powiedzieć, że stworzenie sanktuarium rodziny. Jeszcze nie świętej, ale ukazującej rodzinom i małżeństwom drogi do świętości. To w naszej parafii działo się od początku jej powstania i dzieje się nadal. Żywe zaangażowanie małżeństw w liturgię, chęć wielu małżeństw  pogłębiania życia duchowego we Wspólnocie Domowego Kościoła, różnego rodzaju obozy, pielgrzymki, wyjazdy, sympozja dla małżeństw, poradnia rodzinna, w której przyjmuje od wielu lat dwóch psychologów, terapeuta od uzależnień i pedagog, comiesięczne Msze Św. i nabożeństwa dla jubilatów obchodzących swój jubileusz w danym miesiącu, dla małżeństw oczekujących na narodziny dziecka poczętego, dla małżeństw pragnących potomstwa, dla małżeństw przeżywających kryzysy w małżeństwie, nabożeństwa i Msze święte w intencji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o świętość życia małżeńskiego i wiele innych.

Oprócz tych nabożeństw promujemy i stawiamy jako wzór dla  małżeństw, osoby żyjące w małżeństwie, które osiągnęły swój cel życia – świętość. A są nimi m.in. Zelia i Ludwik Martin, święci małżonkowie – rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus, święta Joanna Beretta Molla, która oddała swe życie za córkę, święta Rita, która całe życie zabiegała o zgodę i jedność w rodzinie, sama będąc przykładną małżonką i matką, błogosławiona Marianna Biernacka, która oddała życie za swoją synową, będącą w stanie błogosławionym. Młodym ludziom stawiamy jako wzór bł. Karolinę Kózkównę, dla dzieci św. Dominika Savio. Wszystkich tych  świętych, poza jedną bł. Marianną, mamy relikwie poprzez które te osoby są obecne w naszym kościele. Ks. Bp Ordynariusz dostrzegając to wszystko podjął decyzję, aby nasz kościół uczynić Sanktuarium Świętej Rodziny i poprzez Świętą Rodzinę budować sanktuarium rodziny współczesnej, w którym będziemy dbać i troszczyć się o rodziny, promować rodziny, zabiegać o jej kondycję duchową, podnosić jej poziom życia duchowego, kulturalnego, społecznego i patriotycznego. Zabiegać o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci i pomagać w wychowywaniu młodego pokolenia. Pragnieniem naszym jest, aby rodzina była coraz silniejsza – a może być ona silna, jeśli będzie silna Bogiem, tak jak powiedział Papież Rodziny – Święty Jan Paweł II: „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. 

 

ADRES: Sanktuarium Świętej Rodziny, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 40, 07 - 200 Wyszków, tel. 29 742 96 01, http://sanktuariumrodziny.pl/

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.